Trompet Tamiri

TROMPET

BÜĞLÜ-KORNET

 

Trompet- Büğlü kornet nedir?   Zamanla kullanımdan kaynaklı ne gibi sorunlar oluşur. Ankara Saz Tamir olarak Ankara’da ve tüm Türkiye’de geniş bir yelpazeye hitap etmekteyim.  Trompet tamiri bizim işimiz. Aşağıda nerelerde ne gibi çalışmalar yaptığımızı anlatıyorum.

Bakır pirinç alaşımından olan bir metal enstrümanlardır. Genellikle ağızlık dediğimiz ana boru, bakır yumuşak bir malzemeden yapılmıştır. Kalak ve gövde boyu alaşımları farklıdır. Mekanizma piston yatakları sert pirinç olup darbeye karşı dayanıklıdır.

Pistonların bakımı  hassas ve uygun yapılması gerekir. Yerinden çıkartılıp takılırken özen gösterilmelidir. Piston ve piston tırnakları farklılıklar sağlasada, bunların yerleri ve yatakları önemlidir. Yatağına oturmayan tırnak ses özelliğini yitirir. Pistonların uygun çalışması için yatağında sürtünmeden çalışması gerekir. Piston yayları ne sert ne yumuşak olmamalı. Yatağa uygun olmalıdır.

Tumbalar her zaman bakımlı olmalıdır. Çünkü ton ayarları buradan yapılır. Tumbalar hassasiyetini her zaman korumalıdır. Musluk mantarları ve musluk yayları zaman zaman hassasiyetini kaybedebilir. Yenilenme ihtiyacı olabilir.

Bağlantı istinatları yerlerinden kopabilir, kırılabilir. Bunlar için uygun lehim ve gümüş kaynağı yapılır.